MAGYAR PROTESTÁNS PANTEON: SIMONIDES JÁNOS

Michael de Ruyter.   A gályarab lelkészek megmentője

XVII. század közepe?, Olaszi - 1708, Besztercebánya

Evangélikus tanár

Atyja esperes volt Olasziban. Tanulmányai bevégezte után breznóbányai tanító és igazgató lett.

1674-ben a pozsonyi rendkívüli bíróság elé idéztetett, Lipótváron töltött 9 havi fogsága után a nápolyi gályákra hurcoltatott. Innen megszabadulván 1676. Vittenbergába ment, hol az egyetemtől nyert anyagi támogatás mellett egy ideig tartotta fenn magát; itt ezen tétel felett: Collegium apostolico-lutheranum vitázott, több tudományos értekezést irt.

1681 után visszatért hazájába és a besztercebányai szláv ajkú egyház lelkésze lett.

Számos kéziratban maradt munkája közül legnevezetesebbek a:

• Fabó András által a Monumenta Evangelicorum (1865) c. gyüjteményben kiadott Galeria omnium sanctorum, mely a nápolyi gályarabság történelméhez igen becses forrás;

• Exul praedicamentalis (Vittenberga 1679);

• Gotteskraft u. Gnade, die sich an ihnen reichlich und beständig erwiesen (u. o. 1681, Masnitiussal együtt);

• Uberior captivitatis et liberations suae descriptio (kéziratban).

Forrás: A Pallas Nagylexikona,

Szundi László