Zilah

A Meszes lábánál elterülő Zilah már a honfoglalás idején lakott település volt. 1241-ben a tatárok feldúlták, felégették hogy a legenda szerint csak egy tyúkól maradt meg a városból. Nagy Lajos korában már vásártartási jogot, 1446-ban pedig pallosjogot nyert. 1598-ban csatolták Erdélyhez. 1806-1876 között önálló törvényhatósági joggal felruházott város volt. A múlt században még szinte kizárólag magyarlakta város, bár izraelitákról (a zsinagógát 1945 után bontották le), valamint kisszámú román lakosról is beszámolnak a korabeli statisztikák. Az első világháború után már megkezdődtek az első nagymérvű betelepítések, s mára körülbelül 80%-ban románlakta város. Így sokat vesztett református jellegéből. Román neve Zalău, német neve Waltenberg.
A reformáció előtt nem volt magasabbfokú iskola Zilahon. A XVI-XVII. század fordulóján alakulhatott át gimnáziummá "triviális iskolává". A templom tövébe épült kőiskola épülését
Apafi fejedelem is támogatta.
Wesselényi Miklós báró alapította (szobra a város főterén áll, Fadrusz János faragta 1901-ben) Zilah református főgimnáziumát, támogatta az új iskola építését, az iskola főgondnoka is volt - itt tanult Ady Endre, akinek nevét később viselte az iskola. Az 1902-ben újjáépített iskola felveszi a Wesselényi nevet, amelyet 1947-ig viselhet.
A kommunizmus alatt államosították. 1989 után újra beindulhatott a hajdani Wesselényi Református Kollégium, de az épületet a mai napig nem kapta vissza, sőt, egyetlen termet sem biztosítanak az iskola számára hajdani épületében. 1990-ben hónapokig a református templom kistermében szorongtak a diákok, majd különböző épületekben kallódtak, az 1991-92-es tanévben az 1-es sz. líceumban indul be a tanítás, ahol ma is működik az iskola, egyetlen melléképületben szorongva. A Szilágyság Alma Matere mindennek dacára az iskola nagy népszerűségnek örvend a környék református lakosságának körében.
Temploma a századelőn épült - eredeti református temploma leégett. Egyike a legnagyobb erdélyi református templomoknak. A Ligeti-negyedben
új templom épül.

A városcímer