Sepsiszentgyörgy

A Vártemplom

A XIV. század végén és a XV. század elején épült gótikus stílusban. 1547-ben alakítják, számos reneszánsz elemmel gazdagítják, ekkor nyeri el mai formáját. Daczó Pál patrónus építtette, és nyújtotta meg hajóját. A templom hossza 30, szélessége 9, a falak magassága 8 méter. Épületanyaga terméskő és tégla. Az évszázadok folyamán több alkalommal földrengés rázta meg a templomot. Az 1728. és 1738. évi földrengések rombolása súlyos volt ugyan, de a javítások során a templom stílusát nem változtatták. A harmadik, az 1802-ik esztendei földrengés következtében a várkerítés, a templom bástyatornya, gótikus boltozata nagy részben beomlott, csak a keleti rész feletti boltozat maradt épen. 1805-ben javították a templomot. A régi, gótikus stílusú boltozatot nem építették újra, hanem vakolt, sima mennyezetté alakítoták át. Az új torony 1829-ben készült el. Azután jelentős változás 1894-ben történt, amikor az új orgona számára karzatot építettek a templom keleti részébe. Ezáltal a templom csúcsíves stílusa törést szenvedett és szépségéből sokat veszített. 1885-ben Angster József pécsi orgonakészítő készítette el az orgonát. Évszázadunkban is többször megrongálódott a templom földrengés folytán. Sok háromszéki templommal együtt a Vártemplom is renoválásra szorult. (A templomot eredetileg kettős várfal övezte, és bástyatornyokkal volt ellátva. A külső falnak ma csak nyomai látszanak. A belső falakon láthatók a nyomai azoknak a fülkéknek, amiket a falak mellé építettek és ahol a város lakossága gabonáját és egyéb értékeit őrizte.)

Brassó (Ro)

Budapest