Magyarország határain kívül működő magyar protestáns egyházak: Magyarország területi felosztása

Magyarország területi felosztása az I. világháborút követően: Az I. világháborút követően a győztes Entente hatalmak a Magyar Királyság területét felosztották. A korábbi országterület kétharmad része különböző nagyságokban Ausztriához, Csehszlovákiához, Lengyelországhoz, Romániához, a Szerb-Horvát-Szlovén Királysághoz és Olaszországhoz került. A győztes hatalmak politikai és gazdasági érdekeik alapján osztották fel az egykori Osztrák-Magyar Monarchiát. Stabil nemzetállamokat kívántak kialakítani, szándékaik szerint ezen államalakulatok olyan új, korszerű nemzetiség politikát követtek volna, mely felülmúlta a korábbi magyar gyakorlatot.

A II. világháborút lezáró párizsi béke Magyarország Trianonban megállapított területét már csak három községgel csökkentette.

1918-tól 2000-ig eltelt időszak során a Trianonban létrehozott államalakulatok nagy része békésen, vagy véres harcok során alkotó elemeire hullott szét (Csehszlovákia: Cseh Köztársaságra és Szlovákiára, Jugoszlávia: SzlovéniáraHorvátországra + Bosznia és Hercegovinára, + Jugoszláviára  + Macedoniára, valamint Koszovóra. Ez utóbbi államjogi helyzete még bizonytalan). Kárpátalja ebben a században kétszer a Magyar Királysághoz, egy-egy időszakra Csehszlovákiához, illetve a Szovjetunióhoz tartozott. Jelenleg Ukrajna részét képezi. Az utód államok kisebb hányada valósította meg a Trianonban aláírt elveket. A kisebbségi magyarság Trianonban deklarált egyéni és kollektív jogainak európai rangú rendezése még hosszú folyamatnak tűnik, a  2000. esztendő utáni időszakra vár.

A kialakított államrendnek megfelelően "új" protestáns egyházak alakultak az utódállamokban. Igehirdetésükkel, szolgálataikkal, a magyarnyelvű kultúra ápolásával, a közösség összetartásával a magyarság legfontosabb összetartó erejét képezik.

Magyar Köztársaság határain kívül működő Magyar Protestáns Egyházak

Magyar Protestáns Egyházak